o festiwalu
Don Vasyl i siostry Rajfer (fot. Leszek Wróblewski/TVP)

Co roku w Ciechocinku – perle polskich uzdrowisk – odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, który jest największą imprezą romską w całej Europie.

Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem Festiwalu Romów, jest Don Vasyl – najpopularniejszy Rom w Polsce, który jest nie tylko wspaniałym muzykiem, piosenkarzem, czy kompozytorem, lecz także znakomitym poetą.

Z początku Festiwal Romów odbywał się w drewnianej, zabytkowej Muszli Koncertowej, znajdującej się w Ciechocinku, co nadawało niesamowity charakter tej wspaniałej imprezie kulturalnej, jednak zainteresowanie festiwalem, było tak duże, że aby wszyscy mogli się zmieścić, festiwal musiał być przeniesiony na większy teren.

W 2001 roku, festiwal przeniesiono na płytę stadionu „Zdrój”, w Ciechocinku, gdzie co roku, stawiana jest specjalna scena, na której występują artyści romscy z całego świata.
Ideą I Festiwalu, który odbył się w 1997 roku, było zebranie dawnych członków zespołu Roma, który działał od 1948 r. Stąd gośćmi festiwalu byli: Randia z USA i siostry Rajfer z Izraela.
 
Drugi Festiwal, przyjął ideę prezentacji kultury romskiej w Europie, natomiast III Festiwal Romów „Romowie wokół nas”, prezentował kulturę Romów w Państwach sąsiadujących z Polską.
IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, zaprezentował nam proces metamorfozy narodu romskiego oraz kultywowanie tradycji w pokojowej konfrontacji z innymi tradycjami i kulturami.

Kolejne edycje Festiwalu, propagowały kulturę, muzykę, taniec, a także język społeczności romskiej.
 
Festiwal Romów, przyciąga tłumy miłośników folkloru, tańca i muzyki romskiej, a także samych Romów, którzy zjeżdżają do Ciechocinka, nawet z najodleglejszych zakątków świata, by podtrzymać i kultywować swoją ciekawą tradycję i piękną kulturę.

reklama