Cygańska muzyka i taniec na najsłynniejszym festiwalu
Cygańska muzyka i taniec na najsłynniejszym festiwalu

Jadą wozy kolorowe taborami – do Ciechocinka. Rozpoczął się tam Festiwal Piosenki i Kultury Romów. W czasie koncertu galowego wystąpią najwybitniejsi romscy artyści z całej Europy. Relacja Daniela Jagielskiego.

Wolność, wędrówka i miłość. O tym opowiadają cygańskie ballady. – To nie jest muzyka z nut, to nie jest muzyka napisana przez kompozytorów, to jest muzyka płynąca z serca, z taboru cygańskiego, tam gdzie Romowie przebywali, tam gdzie dorastali, tam gdzie powstawała najpiękniejsza nuta przy ognisku, gdzie Romowie siadali wieczorami i powstawały najpiękniejsze melodie – mówi Bogdan Trojanek, lider zespołu Terne Roma.

W Ciechocinku spotykają się Romowie z całej Europy. Nawzajem poznają swoją twórczość, ale także przybliżają swoją kulturę. – To jest jedyny festiwal romski na całym świecie, który łączy narody, łagodzi obyczaje. Inne państwa, które właśnie budują takiego typu imprezy kierują sie nami, jesteśmy wzorcem, Polskę ogląda cały świat – przekonuje Dziani Szmidt, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na deskach sceny ustawionej tuż obok ciechocińskich tężni występują najwybitniejsi artyści romscy z całej Europy. – Vera Bila, Leonsia Erdenko, Orkiestra Bałkańskich Trębaczy, wystąpi też Ivan Herak - jeden z najsłynniejszych skrzypków w Europie środkowej oraz oczywiście nasi Polscy wykonawcy – Dziani, syn Dona Vasyla – Junior, oczywiście też zespół Terne Roma
Twórca festiwalu Piosenki i Kultury Romów – Don Vasyl, ze względu na problemy zdrowotne nie weźmie udziału w tegorocznej gali. Finałowy koncert potrwa do północy. Będzie transmitowany przez telewizyjną dwójkę, a poprowadzi go Anna Popek.

reklama